piątek, 9 czerwca 2017

W 90 rocznicę aktu inkorporacji Golubia do Polski

 



rysunek otwartej książki

W 90 rocznicę aktu inkorporacji Golubia do Polski
17 stycznia 1920 r.

pod. red. Zbigniewa Kręcickiego, Marka Beygera, Iwony Podrazy, Krzysztofa Staszewskiego

Wydawnictwo Wąbrzeskie Zakłady Graficzne

Wąbrzeźno 2010

Sygnatura SIRr VIII/GD-15



Publikacja została przygotowana przez Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu - Dobrzyniu.

Składają się na nią referaty przygotowane przez uczniów szkoły - licealistów - członków szkolnego koła historycznego.

Uczniowie samodzielnie zbierali potrzebne materiały, wykorzystując literaturę i źródła historyczne.

Zostały one przygotowane w związku z 90 rocznicą powrotu Pomorza do Polski. Golub był pierwszy miastem na Pomorzu, które zostało przejęte przez Polskę 17 stycznia 1920 roku.

Na czele wkraczających oddziałów stał gen. Stanisław Napoleon hr. Ursyn - Pruszyński, w składzie "błękitnej armii" gen. Józefa Hallera, stacjonującej dzień wcześniej w Dobrzyniu.

Trzy godziny później przejęto Kowalewo Pomorskie.

Następnego dnia wojska polskie wkroczyły do Torunia.

By uczcić tę rocznicę zorganizowano również 14 stycznia 2010 roku sesję popularnonaukową, na którą udało się zaprosić znakomitych historyków z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wykaz zamieszczonych referatów:

  •  Adam Grabowski - Konferencja paryska i traktat wersalski 1919
  •  Kamila Wiśniewska - Golub i Dobrzyń nad Drwęcą na przełomie 1920 roku
  •  Monika Żebrowska - Walka o granice Polski
  •  Magda Jaworska, Jakub Mirowski - Pomorze po 1918 roku
  •  Sara Ostrowska - "Błękitna Armia"
  •  Filip Mątowski - Życie prywatne gen Józefa Hallera w okresie pobytu na Pomorzu
  •  Szymon Staszewski - Związki generała Józefa Hallera z Toruniem i Pomorzem
  •  Kamil Watkowski - Generał Józef Haller na wychodźstwie
  •  Marta Zakrzewska - Gen. Stanisław Napoleon hr. Ursyn - Pruszyński