Wojciech Polak
Ruch Wolność i Pokój w Toruniu
Wydawca: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu Instytut Pomorski
Toruń 2013
Sygnatura SIRr VIII/T-A-48
Prof. dr hab. Wojciech Polak od wielu lat prowadzi badania na temat historii najnowszej, dotyczące lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Toruniu i regionie.
Interesuje się działalnością opozycji demokratycznej i prześladowaniami ze strony Służby Bezpieczeństwa i władz komunistycznych.
Książka "Wielbiciele panny S" poświęcona jest toruńskiemu Ruchowi „Wolność i Pokój”.
Ruch "Wolność i Pokój" w Toruniu nie był zbyt liczny, ale wykazywał ogromną aktywność.
Masowo były drukowane i rozrzucane na ulicach i w innych miejscach publicznych ulotki, rozklejane plakaty.
Organizowano demonstracje uliczne, głodówki.
Sprzedawano książki oficyn niezależnych na ul. Szerokiej.
Masowo kolportowano podziemne gazetki, zwłaszcza wśród młodzieży.
Wszystko to czyniło Ruch "Wolność i Pokój" powszechnie znanym wśród mieszkańców Torunia, zwłaszcza od 1986 roku.
W książce mocno wyeksponowano osobiste losy najważniejszych działaczy toruńskiego Ruchu "Wolność i Pokój", z uwzględnieniem całości ich opozycyjnych działań i dokonań.
Odnaleźć w niej można biografie takich działaczy niepodległościowych jak: Piotr Niedlich, Artur Wiśniewski, Marek Bernaciak, Elżbieta Graczyk, Piotr Biegalski, Maciej Romaniuk, Paweł Gużyński, Jacek Kalas.
Wiele wykorzystanych w książce materiałów archiwalnych pochodzi z ich prywatnych archiwów albo z przeprowadzonych z nimi rozmów, co czyni publikację jeszcze cenniejszą.
Podkreślić też należy dużą liczbę unikatowych fotografii z lat 80-tych zamieszczonych w książce.
