piątek, 19 czerwca 2026

Wielbiciele panny "S"

 

rysunek otwartej książki
Wojciech Polak

Wielbiciele panny "S"
Ruch Wolność i Pokój w Toruniu

Wydawca: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu Instytut Pomorski

Toruń 2013

Sygnatura SIRr VIII/T-A-48


Prof. dr hab. Wojciech Polak od wielu lat prowadzi badania na temat historii najnowszej, dotyczące lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Toruniu i regionie.

Interesuje się działalnością opozycji demokratycznej i prześladowaniami ze strony Służby Bezpieczeństwa i władz komunistycznych.

Książka "Wielbiciele panny S" poświęcona jest toruńskiemu  Ruchowi „Wolność i Pokój”.

Ruch "Wolność i Pokój" w Toruniu nie był zbyt liczny, ale wykazywał ogromną aktywność.

Masowo były drukowane i rozrzucane na ulicach i w innych miejscach publicznych ulotki, rozklejane plakaty.

Organizowano demonstracje uliczne, głodówki.

Sprzedawano książki oficyn niezależnych na ul. Szerokiej.

Masowo kolportowano podziemne gazetki, zwłaszcza wśród młodzieży.

Wszystko to czyniło Ruch "Wolność i Pokój" powszechnie znanym wśród mieszkańców Torunia, zwłaszcza od 1986 roku.

W książce mocno wyeksponowano osobiste losy najważniejszych działaczy toruńskiego Ruchu "Wolność i Pokój", z uwzględnieniem całości ich opozycyjnych działań i dokonań.

Odnaleźć w niej można biografie takich działaczy niepodległościowych jak: Piotr Niedlich, Artur Wiśniewski, Marek Bernaciak, Elżbieta Graczyk, Piotr Biegalski, Maciej Romaniuk, Paweł Gużyński, Jacek Kalas.

Wiele wykorzystanych w książce materiałów archiwalnych pochodzi z ich prywatnych archiwów albo z przeprowadzonych z nimi rozmów, co czyni publikację jeszcze cenniejszą.

Podkreślić też należy dużą liczbę unikatowych fotografii z lat 80-tych zamieszczonych w książce.