Gimnazjum Akademickie w Toruniu
Powołanie szkoły
Wydawca: Kuratorium Oświaty w Toruniu
Toruń 1998
Sygnatura SIRr XXXIb/15
Książka "Gimnazjum Akademickie w Toruniu" przedstawia historię utworzenia w 1998 roku zespołu szkół przeznaczonego dla uczniów szczególnie zasłużonych.
Nazwa nowo powołanej szkoły nawiązywała do tradycji Toruńskiego Gimnazjum Akademickiego, które działało w Toruniu od XVI do XIX wieku.
Dziś w związku z wieloma reformami systemu oświaty szkoła nosi nazwę Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego.
Gimnazjum Akademickie powołano 21 stycznia 1998 roku.
Jednak idea jego powstania kiełkowała już od 1996 roku w środowisku uniwersyteckim i oświatowym Torunia.
Wtedy też powołano zespoły programowe do spraw opracowania projektów programów nauczania.
W 1996 roku oddano również w stanie surowym otwartym budynek dydaktyczny szkoły.
W książce "Gimnazjum Akademickie w Toruniu. Powstanie szkoły" opublikowana szereg dokumentów ilustrujących drogę do uruchomienia szkoły do pierwszego naboru uczniów i odbioru technicznego szkoły w lipcu 1998 roku.
Publikację otwiera zapis uroczystego posiedzenia w Sali Senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Rady Programowej Gimnazjum Akademickiego w Toruniu w dniu 21 stycznia 1998 roku, na którym toruński kurator oświaty dr Mieczysław Bielecki w obecności JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Andrzeja Jamiołkowskiego, wojewody Wojciecha Daniela i prezydent miasta Torunia Zdzisława Boćka odczytał Akt Założycielski Zespołu Szkół Ogólnokształcących "Gimnazjum Akademickie" w Toruniu.
Zespół szkół pod nazwą "Gimnazjum Akademickie" miał pierwotnie obejmować szkołę podstawową i liceum, same gimnazja powoła w Polsce do życia reforma oświaty w 1999 roku.
Szkoła została powołana na zasadach eksperymentu pedagogicznego.
Opieką naukową nad Gimnazjum Akademickim sprawował Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Następnie możemy zapoznać się z szeregiem publikacji prasowych, zamieszczonych w Głosie Uczelni, Gazecie Toruńskiej, Głosie Nauczycielskim, 45 Minutach, które były echem utworzenia szkoły.
Kolejną część książki stanowią dokumenty i materiały z lat 1997 - 1998 ilustrujące zabiegi o powołanie szkoły, wśród nich decyzje Kuratora Oświaty w Toruniu, decyzje Ministra Edukacji Narodowej, Akt Założycielski szkoły, gimnazjum, Zasady i tryb przyjmowania kandydatów do szkoły, decyzja o powołaniu pierwszego dyrektora gimnazjum dr Jerzego Wieczorka.
Publikację wzbogacają zdjęcia z uroczystości powołania Gimnazjum Akademickiego.
Ważną częścią opracowania jest tekst toruńskiego kuratora oświaty Mieczysława Bielskiego "Kształcenie dzieci szczególnie uzdolnionych, propozycje ścieżek edukacyjnych w zreformowanym systemie edukacji".
Możemy zapoznać się również z materiałem Departamentu Strategii i Reformy Edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą "Kształcenie uczniów szczególnie uzdolnionych w zreformowanym systemie edukacji",
Opublikowano także komunikat wiceministra edukacji narodowej Wojciecha Książka "Kształcenie dzieci szczególnie uzdolnionych w zreformowanym systemie oświaty", który dotyczy funkcjonowania nowo powołanego Zespołu ds. Kształcenia Dzieci Szczególnie Uzdolnionych.
Opracowanie zamyka szczegółowe Kalendarium wydarzeń, które doprowadziły do uruchomienia Gimnazjum Akademickiego w Toruniu.