Uwarunkowania rozwojowe województwa kujawsko-pomorskiego w świetle badań
redakcja: Mirosław Geise, Ewa Dziawgo, Aldona Uziębło
Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Bydgoszcz 2020
Sygnatura SIRr V/73
Monografia ma na celu wyjaśnienie złożoności i specyfiki przemian społeczno-gospodarczych zachodzących w województwie kujawsko-pomorskim.
Książka składa się z siedmiu rozdziałów:
Rozdział 1 - Maria Ewa Szatlach - Poziom innowacyjności Polski w relacji do państw Unii Europejskiej w 2018 roku
Rozdział 2 - Janusz Golinowski - Strukturalne i społeczne podłoże deficytu w rozwoju regionalnym (teoretyczne przesłanki analizy)
Rozdział 3 - Andrzej Potoczek - Społeczne i organizacyjne uwarunkowania aktywności samorządu terytorialnego w procesie zarządzania rozwojem regionalnym i lokalnym - problemy teorii i praktyki
Rozdział 4 - Mirosław Geise - Potencjały rozwojowe województwa kujawsko-pomorskiego w porównaniach międzyregionalnych
Rozdział 5 - Ewa Dziawgo - Zmiany w przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym w województwie kujawsko-pomorskim
Rozdział 6 - Sławomir Kamosiński - Kujawsko-pomorska marka. Kreowanie wizerunku i marki regionu w oparciu o wybrane zasoby
Rozdział 7 - Aldona Uziębło - Rachunkowość - w poszukiwaniu granicy miedzy rzeczywistością a iluzją. Studium przypadku Oponeo.pl SA.
Region kujawsko-pomorski mimo wielu atutów jak centralne położenie, rozwinięta sieć osadnicza, wysoki poziom zurbanizowania, walory krajobrazowe i przyrodnicze nie pełni roli na jaką zasługuje.
Głównym problemem województwa jest jego niski potencjał gospodarczy, luka inwestycyjna i dystans technologiczny w porównaniu do pozostałych regionów Polski.
Niski stopień bezpośrednich inwestycji zagranicznych pogłębia ten stan.
Te dysfunkcje od momentu powstania województwa kujawsko-pomorskiego hamują jego rozwój, czego wyrazem jest niski poziom płac i dochodów oraz wysoki poziom stopy bezrobocia.