wtorek, 24 października 2023

Mikołaj Kopernik. Gdy Ziemia stała się planetą - Owen Gingerich, James MacLachlan

 


rysunek otwartej książki

Owen Gingerich
James MacLachlan

Mikołaj Kopernik
Gdy Ziemia stała się planetą

Przekład: Jarosław Włodarczyk

Wydawca:
Wyższa Szkoła Humanistyczna imienia Aleksandra Gieysztora

Pułtusk 2005

Sygnatura SIRr IV/86


Książka Owena Gingericha i Jamesa MacLachlana jest dowodem na to, że postać Mikołaja Kopernika jest wciąż bardzo popularna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Historycy nauki i historycy astronomii są niezmiennie zafascynowani osobowością Kopernika i niezwykłą harmonią jego teorii.

Poszukiwane są w bibliotekach całego świata najstarsze wydania dzieła Kopernika "O obrotach" i studiowane są umieszczane na nich marginalia, czyli odręczne notatki uczonych studiujących myśl Kopernika w XVI wieku i później.

Książka "Mikołaj Kopernik. Gdy Ziemia stała się planetą" jest biografią wielkiego astronoma, ale i wykładem jego teorii.

Dowiadujemy się o tym jak wyglądała astronomia przed Kopernikiem, jak nasz uczony konstruował teorię heliocentryczną, jakie były okoliczności odkrycia Układu Słonecznego i jak doszło do pierwszego wydania dzieła "O obrotach".

W końcu czytamy o reakcjach jemu współczesnych na informacje o narodzinach nowej teorii, o pierwszych głosach po wydaniu "De revolutionibus", o recepcji myśli kopernikańskiej w XVI i XVII wieku.

Książka ma charakter popularnonaukowy,  napisana jest w sposób bardzo przystępny i przekazywane wiadomości są łatwe do zrozumienia nawet dla laików.

Dzięki niej dowiemy się jaki był stosunek uczonych do nauki Mikołaja Kopernika i jakie jest znaczenie przełomu kopernikańskiego dla rozwoju astronomii.

Tekst poprzedza przedmowa biskupa Jacka Jezierskiego o dziejach kapituły katedry we Fromborku w czasach kanonika Mikołaja Kopernika.

Opracowanie zamyka posłowie Jerzego Gąssowskiego opisujące poszukiwania grobu Mikołaja Kopernika, jakie archeolodzy przeprowadzili we Fromborku w 2004 roku.