wtorek, 1 października 2024

XK 165/K - Cudowny obraz Matki Boskiej w Topólnie




strona tytułowa książki Cudowny obraz Matki Boskiej w Topólnie


Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej




XK 165/K

Cudowny obraz Matki Boskiej w Topólnie / napisał Ks. Leon Kiedrowski



Leon Kiedrowski, Cudowny obraz Matki Boskiej w Topólnie, Toruń 1904.

Na stronie przedtytułowej dedykacja: „Dar Ks. Kurlandta”. Autor opisuje dzieje Topólna, oraz cudowne objawienie obrazu Matki Boskiej w Topólnie. Legenda głosi, że w 1583 r. w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny obraz Matki Boskiej przypłynął nurtem Wisły i oparł się o pień topoli. Postawiono go obok Bożej Męki na drodze do Grabowa. W Topólnie nie było kościoła, więc wybudowano dla niego skromną kapliczkę. Samuel Konarski, bogaty dziedzic Topólna, postawił drewniany kościół. Sto lat później Andrzejowi Konarskiemu (potomek Samuela) i jego żonie oraz księdzu kapłanowi przyśniła się Najświętsza Panienka i poleciła przeniesienie obrazu w inne miejsce, gdzie by doznała większej czci. Po ignorowaniu próśb obraz zniknął i pojawił się w miejscu, w którym ostatecznie wybudowano nowy kościół. Fundatorami byli Andrzej Konarski wraz z bratem Adamem Konarskim (wojewoda malborski i proboszcz kapituły warmińskiej). Budowę murowanego kościoła wraz z klasztorem ukończono w 1683 r. Rok później przeniesiono cudowny obraz Matki Boskiej. Sprowadzono go do zakonu Ojców Paulinów z Częstochowy, którzy w Polsce znani byli jako obrońcy Maryi. Topólno było najbardziej wysuniętą na północ placówką Ojców Paulinów, stąd nazwa „Częstochowa Północy”. Zakon zarządzał parafią aż do zniesienia klasztoru przez rząd pruski w 1811 r., parafię przywrócono w 1821 r.

Na obrazie Matka Najświętsza trzyma na lewym ręku Dzieciątko Jezus z książką, a dwa małe znaczne cięcia na twarzy wskazują na to, że to jest Matka Boska Częstochowska[1].

Leon Kiedrowski (1867–1917) studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1895 r., był wikarym w Gdańsku, redaktorem „Gazety Świątecznej” (był to dodatek niedzielny do „Kuryera Gdańskiego”), czynnym działaczem Towarzystwa Ludowego w Tucholi, administratorem w Krajence i Topólnie, udzielał się w polskich organizacjach kulturalnych i społecznych. Uznany w 1903 r. przez władze pruskie za agitatora polskości. Był członkiem narodowo-demokratycznej organizacji Straż, uczestniczył w sejmiku spółek zarobkowych. W 1910 r. został administratorem w Brzoziu Lubawskim (nie mógł być proboszczem przez weto władz pruskich), założył tam polską czytelnię i Kółko Rolnicze. Był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu (1897–1916). Zmarł w Brzoziu Lubawskim.

Wydawcą książki był Sylwester Buszczyński (1855–1940) syn Józefa, założyciela pierwszej polskiej drukarni w Toruniu (1867 r.) i pierwszego wydawcy „Gazety Toruńskiej”. Sylwester przejął faktyczne kierowanie drukarnią w 1880 r. Przeniósł ją z ul. Żeglarskiej na ul. Mostową. Przekształcił drukarnię w zakład specjalizujący się w wydawaniu książek do nauki języka polskiego, katolickich modlitewników i śpiewników. Wydawał wielokrotnie wznawiany Toruński elementarz z obrazkami, na którym języka polskiego uczyło się kilka pokoleń Polaków. Jego druki były często konfiskowane przez sądy pruskie. Drukarnia Buszczyńskich ściśle współpracowała z Towarzystwem Naukowym w Toruniu, wydając „Roczniki”, „Zapiski” i książki z serii „Fontes”. Buszczyński drukował również czasopismo dla Kaszubów „Gryf”[2].



[1] Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – Topolno. Informacje podstawowe, https://www.topolno.pelplin.opoka.org.pl/informacje-podstawowe (dostęp: 27.10.2024); „Częstochowa Północy”, https://www.csw.pl/aktualnosci/dla-turysty/atrakcje/2017/01/12/czestochowa-polnocy/ (dostęp: 27.10.2024).

[2] T. Zakrzewski, Buszczyński Sylwester (1855–1940) [hasło], w: Toruński słownik biograficzny, t. 1, red. K. Mikulski, Toruń 1998, s. 48–49; R. Żmuda, Nowodworski Michał [hasło], w: Słownik polskich teologów katolickich, t. 3: M–R, red. H. Wyczawski, Warszawa 1982, s. 223–233.