poniedziałek, 10 lipca 2023

Joanna Kucharzewska - Historia rodziny Weese - fabrykantów toruńskich pierników

 


rysunek otwartej książki

Joanna Kucharzewska

Historia rodziny Weese
- fabrykantów toruńskich pierników -
i jej inwestycje budowlane w Toruniu

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Toruń 2017

Sygnatura SIRr IIIA/118

Dr hab. Joanna Kucharzewska jest konserwatorem zabytków i historykiem sztuki zatrudnionym na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jest autorem znakomitej książki "Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920".

Rodzina Weese była najważniejszym rodem toruńskich piernikarzy w XIX i na początku XX wieku.

Joanna Kucharzewska przedstawiła nie tylko historię rodu, ale opisała również przemiany społeczno-gospodarcze i architektoniczno-urbanistyczne Torunia, jakie dokonały się w związku z dynamicznym, przemysłowym rozwojem lokalnego piernikarstwa.

Książka jest historią awansu mieszczańskiej rodziny do rzędu wielkich fabrykantów.

Towarzyszyło temu również opuszczenie przez nich ciasnego śródmieścia, przeniesienie fabryki na przemysłowe Jakubskie Przedmieście i budowa luksusowej willi - siedziby rodu na Przedmieściu Bydgoskim.

Czytelnicy mogą prześledzić 200-letnią historię rodziny Weese oraz poznać biografie jej najsłynniejszych przedstawicieli z Gustawem Traugottem Weese i Gustawem Bernhardem Weese na czele.

W połowie XVIII wieku rodzina zamieszkiwała przy ul. Królowej Jadwigi (Sadlarskiej), w 1944 roku opuszczała słynną willę przy ul. Danielewskiego (wybudowaną w 1911 roku).

Śledzimy również losy ich fabryki pierników i jej siedzib przy ul. Strumykowej i ul. Żółkiewskiego (Fritz-Reuterstrasse) (wybudowanej w 1914 roku)

W książce zamieszczono bardzo dużo ilustracji, zwłaszcza starych planów architektonicznych.