piątek, 18 października 2024

XK 291 - Kwestya społeczna

 


strona tytułowa książki westya społeczna : przyczynek do zrozumienia jej istoty i rozwiązania jej



Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej




XK 291

Kwestya społeczna : przyczynek do zrozumienia jej istoty i rozwiązania jej / Ks. Biederlak T.J. (profesor Uniwersytetu Gregoryańskiego w Rzymie) ; z siódmego wydania niemieckiego przełożył za zezwoleniem autora Dr. T. Rzymski



Joseph Biederlak, Kwestya społeczna: przyczynek do zrozumienia jej istoty i rozwiązania jej, przeł. T. Rzymski, Poznań 1908.

Powstanie terminu katolickiej nauki społecznej[1] związane jest z encykliką Rerum novarum wydaną w 1891 r. przez papieża Leon XIII, w której opowiadał się za uczciwą płacą, prawami robotników oraz związkami zawodowymi, dzięki czemu został nazwany papieżem robotników[2].

W swojej książce Biederlak zastanawiał się, jak zmienić warunki życia społecznego na lepsze. Poruszał takie zagadnienia, jak kwestia socjalna, wolność gospodarcza i liberalizm ekonomiczny, socjalizm, chrześcijańska nauka o gospodarstwie i społeczeństwie, kwestia agrarna, kwestia robotnicza, kwestia rzemieślnicza, braki w przemyśle handlowym, kwestia kobieca.

Joseph Biederlak (1845–1913) ukończył szkołę średnią w Münster oraz dwuletnie studia teologiczne w Innsbrucku. W 1864 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, gdzie w 1877 r. obronił doktorat. Następnie odbył dwuletni specjalny kurs prawa kanonicznego w Rzymie. W 1882 r. uzyskał habilitację z prawa kanonicznego, teologii moralnej i pastoralnej w Innsbrucku. Od 1897 r. wykładał prawo kanoniczne w Gregorianie, a od 1899 r. jednocześnie piastował urząd rektora Collegium Germanicum. Jesienią 1909 r. powrócił do Innsbrucku i kontynuował tam naukę. Jako jeden z pierwszych skierował zainteresowanie duchowieństwa na kwestię społeczną. W 1893 r. otworzył własną uczelnię, na której wprowadził i rozwijał tę dziedzinę nauki, co było innowacją na wydziałach teologicznych. W 1895 ukazało się jego dzieło Kwestia społeczna. Wydał również Zagadnienia teologiczne o ruchu związkowym (1910) oraz liczne artykuły na temat nowo pojawiających się problemów społecznych (np. moralnego uzasadnienia strajków robotniczych). Wywarł niejednokrotnie pionierski wpływ i uchodził za autorytet w swojej dziedzinie[3].

Dzieło tłumaczył doktor T. Rzymski, a właściwie Teodor Kubina (1880–1951), czyli polski duchowny rzymskokatolicki, pierwszy biskup diecezjalny diecezji częstochowskiej. W czasie studiów teologicznych na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie napisał wiele artykułów o tematyce społecznej, które były publikowane w czasopismach polskich i niemieckich. Duży wpływ na jego poglądy mieli Joseph Biederlak i Włodzimierz Piątkiewicz (opiekun polskich studentów). Uzyskał podwójny doktorat z filozofii (1904) i teologi (1907). W czasie posługi duszpasterskiej cały czas angażował się w sprawy społeczne, należał do wielu stowarzyszeń oświatowych, kulturalnych i społeczno-religijnych[4].

Księgarnia św. Wojciecha w Poznaniu – oficyna publikująca książkę – była dziełem arcybiskupa Floriana Stablewskiego (1841–1906) Od 1891 r. był on prymasem polski, arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim. To on rozpoczął wydawanie w 1895 r. „Przewodnika Katolickiego”. W 1896 powołał Księgarnię św. Wojciecha, która miała się zajmować sprzedażą czasopism i książek wydawanych przez arcybiskupstwo. W końcu w 1899 r. po nabyciu drukarni powołano Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha. Jej siedziba znajdowała się przy ul. św. Marcina 69, gdzie wybudowano Dom Katolicki. Mieściły się tu drukarnia, księgarnia, sala zebrań, sala teatralna, biblioteka i biura[5].


 



[1] To nauczanie Kościoła Katolickiego, które odnosiło się do zbiorowych problemów społeczności, dotyczyło najbiedniejszej części społeczeństwa, było odpowiedzią na zachodzące przemiany społeczno-polityczne w XIX w.

[2] Leon XIII, https://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_XIII (dostęp: 28.10.2024).

[3] W. Kratz, Biederlack, Franz Joseph Bernhard, https://www.deutsche-biographie.de/sfz4393.html (dostęp: 28.10.2024).

[4] Teodor Kubina, https://pl.wikipedia.org/wiki/Teodor_Kubina#cite_note-tr%C4%85bka-2 (dostęp: 28.10.2024).

[5] Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha w Poznaniu: księga jubileuszowa, Poznań 1929.