czwartek, 17 października 2024

XK 427/K - Prediger Thomaschki und die Katholikenhetze in Ostpreussen









strona tytułowa książki Prediger Thomaschki und die Katholikenhetze in Ostpreussen



Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej




XK 427/K

Prediger Thomaschki und die Katholikenhetze in Ostpreussen / von Eugen Buchholz




Eugen Buchholz, Prediger Thomaschki und die Katholikenhetze in Ostpreussen (z niem. Kaznodzieja Thomaschki i agitacja katolicka w Prusach Wschodnich), [Paderborn 1909].

Utwór napisany przez Eugeniusza Buchholza analizujący antykatolickie nastroje w Prusach Wschodnich. W centrum zainteresowania autora jest Paweł Thomaschki (1861–1934), niemiecki pastor, który w swoich przemówieniach prowadził systematyczną propagandę antykatolicką[1]. Buchholz punkt po punkcie obala wszystkie argumenty kaznodziei.

Eugeniusz Buchholz (1865–1928) – niemiecki Warmiak, działał na rzecz pojednania z Polakami w duchu katolickim, wydawca, tłumacz pisarzy polskich i rosyjskich. Uczył się zawodu księgarza w Poznaniu i Katowicach, gdzie poznał język polski. W 1887 r. zakupił księgarnię w Barczewie i sprzedawał tam książki religijne i kalendarze. Pisał artykuły do „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Poznańskiego”. Dwa lata później odsprzedał księgarnię i przeniósł się do Olsztyna. Tam założył drukarnię, introligatornię i skład papieru. Został wydawcą i redaktorem czasopism „Nowiny Warmińskie” i „Warmiak”, które pisane były w języku polskim i zawierały program katolickiej partii Centrum. W 1891 r. był jednym z założycieli Polsko-Katolickiego Towarzystwa „Zgoda”, którego celem było szerzenie religijności i moralności oraz propagowanie cnót rodzinnych i obywatelskich. Należał do Towarzystwa Czytelni Ludowych. Napisał podręcznik do nauki języka polskiego, tłumaczył na niemiecki utwory Ignacego Krasickiego, Władysława Reymonta oraz pisarzy rosyjskich (m.in. Fiodora Dostojewskiego). Wydał broszurę Katolicyzm w Polsce i Rosji. Często stawał w obronie Polaków, drukował swoje artykuły w dodatkach niemieckich do „Gazety Olsztyńskiej”, Sprzeciwiał się brutalnej germanizacji. Zmarł w Ornecie[2].



[1] Paul Thomaschki, https://de.wikipedia.org/wiki/Paul_Thomaschki (dostęp: 5.11.2024).

[2] Bucholz Eugeniusz, w: J. Chłosta, Słownik Warmii (historyczno-geograficzny), Olsztyn 2002, s. 53–54.