środa, 30 października 2024

XK 442 - Sankt Paulus, der Heidenapostel

 





strona tytułowa książki Sankt Paulus, der Heidenapostel



Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej




XK 442

Sankt Paulus, der Heidenapostel : nach neuen Quellen und archäologischen Forschungen dargestellt / von Philibert Seeböck O.S.Fr., (Lektor der Theologie)



Philibert Seeböck, Sankt Paulus, der Heidenapostel: nach neuen Quellen und archäologischen Forschungen dargestellt (z niem. Święty Paweł, apostoł pogan: przedstawiony w oparciu o nowe źródła i badania archeologiczne), Paderborn 1900.

Praca zawiera opis życia i działalności św. Pawła Apostoła, opiera się prawdopodobnie na nowych źródłach historycznych i badaniach archeologicznych.

Paweł z Tarsu, zwany Apostołem Narodów, pochodził z rodziny żydowskiej, był faryzeuszem i prześladowcą chrześcijan. W drodze do Damaszku doznał niezwykłego objawienia Jezusa Chrystusa, które spowodowało jego nawrócenie. Od tego momentu rozpoczął działalność misyjną. Założył kilka wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej i Europie. Był autorem listów wchodzących w skład Nowego Testamentu, jest jednym z głównych bohaterów dziejów apostolskich. Zginął w Rzymie śmiercią męczeńską[1].

Philibert Seeböck (1839–1914) – austriacki franciszkanin, pisarz i teolog. Ukończył gimnazjum w Innsbrucku, wstąpił do zakonu franciszkanów. W 1862 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Nauczał religii, historii i matematyki we franciszkańskim gimnazjum w Halle. Pracował jako wykładowca historii kościoła i Nowego Testamentu w klasztorze w Hall w Tyrolu, Schwaz i Kaltern. Był nauczycielem w Kolegium Franciszkańskim św. Antoniego w Rzymie, gdzie prowadził także archiwum. Sprawował urząd wizytatora generalnego Siedmiogrodu. Pracował jako proboszcz parafialny w Schwaz. Wiele podróżował, znał języki. Jego największe dzieło to Edelstein der gottgeweihten Jungfräulichkeit (z niem. Klejnot poświęconego dziewictwa). Jego dzieła poświęcone były ascezie, kazaniom, żywotom świętych, księgom modlitewnym i pielgrzymkowym[2].



[1] Paweł z Tarsu, https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_z_Tarsu (dostęp: 12.11.2024).

[2] Ch. Haidacher, Seeböck, P. Philibert (Karl Eusebius) (1839–1914), Volksschriftsteller und Theologe, https://biographien.ac.at/ID-0.3050350-1 (dostęp: 12.11.2024).