poniedziałek, 4 listopada 2024

XK 651 - Die geographische Kenntnis von den Nord- und Ostseeküsten bis zum Ende des Mittelalter

 



strona tytułowa ksiązki Die geographische Kenntnis von den Nord- und Ostseeküsten bis zum Ende des Mittelalters



Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej




XK 651

Die geographische Kenntnis von den Nord- und Ostseeküsten bis zum Ende des Mittelalters. Tl. 1 / von Eduard Moritz (Oberlehrer)




Eduard Moritz, Die geographische Kenntnis von den Nord- und Ostseeküsten bis zum Ende des Mittelalters (z niem. Znajomość geograficzna wybrzeży Morza Północnego i Bałtyckiego do końca średniowiecza), Vol. 1, Berlin 1904.

Jest to praca, która skupia się na wiedzy geograficznej mieszkańców Zachodniej Europy na temat wybrzeży Morza Północnego i Bałtyckiego od czasów antycznych do XIII w. Autor przedstawia, jak rozwijała się świadomość geograficzna na przestrzeni wieków oraz jakie miała znaczenie w kontekście handlu, żeglugi i polityki. Wiedza ta często opierała się na rękopisach starożytnych geografów, pielgrzymkach i podróżach oraz ich opisach, krucjatach, żywotach świętych, kronikach królewskich, znajomości map.

Eduard Moritz przytacza wiadomości na temat Północnej Europy, które zawarte były w średniowiecznych rękopisach między innymi takich autorów, jak Jordanes, Prokop z Cezarei, Paweł Diakon, Geograf z Rawenny, Thietmar, Widukind, Geograf Bawarski, Adam z Bremy, Saxo Grammaticus, Helmold.

Cała wiedza geograficzna w XIII w. została opisana w podręczniku De orbe et eius divisione ac universis regionibus tocius mundi. Zawiera opis wszystkich znanych krajów, pomija jednak topografie.

Podręcznik opisuje krótko i przeważnie poprawnie położenie krajów, liczbę ich mieszkańców, panujące w nich warunki naturalne, pochodzące z nich produkty. Na końcu książki przedstawiono jeszcze wiedzę uczonych arabskich na temat Północnej Europy.

Eduard Moritz (1864–1940) był niemieckim nauczycielem w Afryce Południowo-Zachodniej (obecnie Namibia), który w latach 1909–1910 wykonał kartograficzny przegląd płaskowyżu Tiras-Plateau w Great Namaqualand. Pisał np. Die ältesten Reiseberichte über Namibia, 1482–1852 (z niem. Najstarszych relacjach z podróży po Nambii) oraz Die Deutschen am Kap unter der holländischen Herrschaft 1652–1806 (z niem. Historię niemieckich imigrantów mieszkających na przylądku pod panowaniem holenderskim)[1].



[1] Moritz, Eduard (1864–1940), https://plants.jstor.org/stable/history/10.5555/al.ap.person.bm000041169 (dostęp: 12.11.2024).