czwartek, 7 listopada 2024

XK 713 - Testamentum D. N. Jesu Christi





strona tytułowa książki  Testamentum D. N. Jesu Christi




Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej




 XK 713

Testamentum D. N. Jesu Christi / ocenił ks. Władysław Chotkowski




Władysław Chotkowski, [rec.] Testamentum D. N. Jesu Christi (z łac. Testament Pana Naszego Jezusa Chrystusa), Kraków 1900.

Broszura jest odbitką z „Przeglądu Powszechnego”. Zawiera recenzję książki Testament Pana Naszego Jezusa Chrystusa, którego autorem jest Ignacy Efrem II Rachmani, syryjskokatolicki patriarcha Antiochi (Turcja) w latach 1898–1929[1]. Książka wydana była w 1899 r., zrecenzował ją Władysław Chodkowski.

„Testament […] jest wczesnochrześcijańskim traktatem, napisanym w formie konstytucji kościelnej, która zawiera wczesne teksty liturgii eucharystii. Dzieło ma być spuścizną pozostawioną przez Jezusa Chrystusa swoim apostołom przed Wniebowstąpieniem. Utwór pisany w grece datuje się na V w. n. e., oryginał zaginął, a autor tekstu pozostaje nieznany. Fragmenty wydano w 1856 r. i 1893 r. Cała księga została wydania w 1899 r., gdzie po raz pierwszy odkrył na nowo i opublikował całość Efrem Rahmani. Tekst opublikowany w języku syryjskim z łacińskim tłumaczeniem. Jego tekst to XVII-wieczny manuskrypt znaleziony w Mosulu[2].

Rahmani w swojej książce dowodzi m.in. że Testament… jest liturgią starszą niż inne księgi Konstytucji apostolskich oraz że jej ojczyzną nie jest Egipt tylko Syria. Autorstwo Testamentu przypisane jest Klemensowi uczniowi Piotra.

Władysław Chotkowski (1843–1926) – polski duchowny katolicki, historyk kościoła. Studiował w seminariach duchownych w Poznaniu i Gnieźnie, przyjął święcenia kapłańskie i kontynuował naukę na Uniwersytecie w Münster, gdzie uzyskał licencjat naukowy z teologii. Był wikariuszem w Poznaniu, za działalność patriotyczną w okresie Kulturkampfu wydalony z miasta. Od 1881 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie był profesorem i rektorem na Wydziale Teologicznym. Był członkiem krakowskiej kapituły katedralnej, autorem wielu prac naukowych na tematy związane z historią kościoła, historią reformacji, edytorstwem, opublikował zbiory mów duszpasterskich[3].

Broszurę wydrukowano w Krakowie w drukarni Władysława Ludwika Anczyca (1823–1883). Anczyc pochodził z Wilna. Ukończył studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Brał udział w powstaniach w 1846 i 1848 r. Współpracował z warszawskim wydawnictwem swoich przyjaciół Gebethnera i Wolffa. W 1874 r. za ich sprawą zakupił w Krakowie księgarnię, w 1875 r. drukarnię. Piękny krój czcionki, estetyczny układ, staranne wykonanie, doborowy papier i tłoczone oprawy zdobyły drukarni szerokie uznanie w całym kraju. Po jego śmierci firmę odziedziczył syn Wacław Zygmunt Anczyc (1866–1938). Firma osiągnęła szczyt powodzenia w latach 20. XX w., kiedy to jej roczna produkcja przekraczała milion egzemplarzy[4].



[1] Syryjskokatolicki patriarcha Antiochii, https://pl.wikipedia.org/wiki/Syryjskokatolicki_patriarcha_Antiochii (dostęp: 14.11.2024).

[2] Testamentum Domini, https://pl.wikipedia.org/wiki/Testamentum_Domini (dostęp 14.11.2024).

[3] M. Jagosz, Chotkowski Władysław Longin [hasło], w: Słownik polskich teologów katolickich 1918–1981, t. 5, Warszawa 1983, s. 205–213.

[4] I. Aleksandrowicz, Z. Rybska, Anczyc Władysław Ludwik [hasło], w: Słownik pracowników książki polskiej, Łódź 1972, s. 10–12.