czwartek, 21 listopada 2024

XK 817 - Podatki na wojsko a Lud polski






strona tytułowa książki Podatki na wojsko a Lud polski



Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej




 XK 817

Podatki na wojsko a Lud polski : kilka słów przestrogi i napomnienia dla wszystkich Polaków / skreślił K. R.



K. R., Podatki na wojsko a Lud polski: kilka słów przestrogi i napomnienia dla wszystkich Polaków, Poznań 1895.

Autor porusza problem zwiększania podatków na wojsko. Przywołuje postulaty Ligii Zjednoczenia Pokoju, aby:

·    zmniejszyć wydatki na wojsko;

·  utworzyć sądy rozjemcze, które rozwiązywałyby spory między narodami (nie wojny).

Miałoby to poskutkować dobrobytem w kraju, złagodzeniem poziomu nędzy, podniesieniem jakości oświaty. Na czele ruchu pokoju powinien stanąć papież Leon XIII.

Rozważania dotyczą tego, jak do tych postulatów powinna odnieść się Polska. Jest zdania, że naszym obowiązkiem jest poprzeć sprawę Przyjaciół Pokoju, gdyż naród wystarczająco się wycierpiał pod władzą okupantów, a wojna niczego dobrego Polakom nie przyniosła.

Autor uważa, że wydatki na wojsko osiągnęły niesłychanie wielkie rozmiary. Co więcej, państwa trzymają pod bronią trzy miliony ludzi, i to w czasach pokoju. Większość podatków przeznaczana jest na armię. Obowiązkowa służba wojskowa odrywa młodych ludzi od pracy na 2–3 lata. Rządy twierdzą, że robią tak w celu utrzymania pokoju. Autor proroczo przewiduje, że naturalną konsekwencją zbrojeń będzie „albo wojna tak krwawa i okrutna, jakiej świat dotychczas nie widział, lub też nieuniknione bankructwo państw”.

Opracowanie powstało w szczytowym punkcie rozwoju XIX-wiecznego ruchu pacyfistycznego. U schyłku wieku działało około 100 organizacji pacyfistycznych. W końcu w 1891 r. organizacje pozarządowe powołały Międzynarodowe Stałe Biuro Pokoju z siedzibą w Bernie. W 1894 r. rządy państw utworzyły Unię Międzyparlamentarną. W 1899 i 1907 r. odbyły się dwie konferencja haskie, które dotyczyły prawa konfliktów zbrojnych. W 1901 r. przyznano pierwszą Pokojową Nagrodę Nobla, w 1910 r. otrzymało ją Międzynarodowe Stałe Biuro Pokoju[1].

Książka powstała w drukarni „Dziennika Poznańskiego”. Myśl założenia czasopisma podjął Hipolit Cegielski. Zaczęło się ono ukazywać w 1959 r. Jego redaktorzy często byli nękani aresztowaniami przez władze pruskie. Początkowo był drukowany w pracowni Ludwika Merzbacha, później u Władysława Łebińskiego. W 1886 r. wydawcy „Dziennika Poznańskiego” zakupili na własność drukarnię Józefa Ignacego Kraszewskiego. Zaczęto w niej wydawać literaturę piękną i prace naukowe[2].



[1] S. Sierpowski, Geneza Ligi Narodów, „Dzieje Najnowsze” 1999, R. 31, nr 1, s. 19–45.

[2] S. Karwowski, Historia Dziennika Poznańskiego, w: Książka jubileuszowa „Dziennika Poznańskiego” 1859–1909, Poznań 1909, s. 3–102.