Krzysztof Mastykarz
Czas wolny i rozrywka w Toruniu, Chełmnie, Grudziądzu i Brodnicy w XIV-XVI wieku
Seria: Biblioteka ToMiTi
Wydawnictwo Adam Marszałek
Toruń 2010
Sygnatura SIRr IX/45
Krzysztof Mastykarz obronił w 2010 roku rozprawę doktorską "Czas wolny i rozrywka w wybranych miastach ziemi chełmińskiej w XIV-XVI wieku".
Podstawa źródłowa opracowania jest bardzo zróżnicowana.
Składają się na nią kroniki, pamiętniki, roczniki, księgi rachunkowe, podatkowe, ławnicze, księgi proskrybowanych, wilkierze miejskie, statuty organizacji korporacyjnych, skrypty dłużne, uchwały rad miejskich, Stanów Prus Krzyżackich i Stanów Prus Królewskich, Prawo starochełmińskie.
Dysertacja została podzielona na cztery rozdziały:
Rozdział 1
Miasta ziemi chełmińskiej w XIV-XVI wieku
Zawiera opis dziejów lokacji miast na ziemi chełmińskiej oraz charakterystykę ich struktury społecznej.
Rozdział 2
Czas wolny i rozrywka w elitarnej kulturze wybranych miast ziemi chełmińskiej
Rozdział poświęcony jest rozrywkom patrycjuszy, zarówno wielkich miast pruskich (Stare Miasto Toruń, Chełmno), jaki i mniejszych ośrodków (Nowe Miasto Toruń, Grudziądz, Brodnica). Czas wolny spędzali oni w Dworach Artusa, domach kompanijnych, ogrodach strzeleckich.
Rozdział 3
Miejsca i formy spędzania czasu wolnego i rozrywki średnich i niższych warstw społecznych w wybranych ośrodkach miejskich ziemi chełmińskiej
Średnie i niższe warstwy korzystały z rozrywki organizowanej przez cechy i bractwa. Ogólnodostępnymi miejscami spędzania wolnego czasu były gospody, łaźnie,
ogrody strzeleckie, rynki i główne ulice.
Rozdział 4
Formy spędzania czasu wolnego o charakterze dworskim w ośrodkach miejskich ziemi chełmińskiej w XIV-XVI wieku
Ostatni rozdział zawiera opis spędzania czasu wolnego najpierw przez władze krzyżackie, a po 1454 roku przez polskich władców i dostojników.