piątek, 20 września 2024

XK 129 - Konstantin-Cyrill a Methoděj, slovanští apoštolé





strona tytułowa książki - Konstantin-Cyrill a Methoděj, slovanští apoštolé


Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej



XK 129

Konstantin-Cyrill a Methoděj, slovanští apoštolé / slovo na obranu historické pravdy jejím přátelům napsal František Snopek


František Snopek, Konstantin-Cyrill a Methoděj, slovanští apoštolé: slovo na obranu historické pravdy jejím přátelům (z czes. Konstantyn-Cyryl i Metody, apostołowie słowiańscy” słowo w obronie prawdy historycznej do swoich przyjaciół), Ołomuniec 1908.

Wydana nakładem komisji kupieckiej Ed. Hölzla (G. Marušky). Wydrukowana w Kromieryżu w drukarni Jindřicha Slováka.

Autor skupia się na historycznej roli śś. Cyryla i Metodego i ich znaczenia dla narodów słowiańskich.

Cyryl i Metody (imiona chrzestne Konstanty i Michał) to bizantyjscy misjonarze, którzy prowadzili w IX w. misje chrystianizacyjne Słowian, twórcy alfabetu słowiańskiego i tłumacze tekstów liturgicznych, zwani Braćmi Sołuńskimi. Święci Kościoła katolickiego (14 lutego) i prawosławnego. W 1980 r. zostali ogłoszeni współpatronami Europy[1].

František Snopek (1853–1921) był czeskim duchownym rzymskokatolickim, historykiem Kościoła i archiwistą. Studiował teologię na wydziale ołomunieckim, święcenia kapłańskie otrzymał w 1876 r. Pracował w administracji parafialnej, był archiwistą w archiwum biskupim w Kroměřížu. W 1912 r. został powołany do Papieskiej Tajnej Izby. Zajmował się głównie problematyką Cyryla i Metodego, w swoich książkach polemizował z poglądami m.in. Aleksandra Brücknera. Po nagłej śmierci w 1921 r. został pochowany na cmentarzu w Kroměřížu[2].


 



[1] Cyryl i Metody, https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyryl_i_Metody (dostęp: 24.10.2024).

[2] František Snopek, „Časopis Katolického Duchovenstva” 1921, nr 3–4, s. 125–126, http://depositum.cz/knihovny/ckd/strom.clanek.php?clanek=7435 (dostęp: 24.10.2024).