piątek, 4 października 2024

XK 206 - Sprawozdanie z wieca w Toruniu dla katolickiej ludności polskiej

 

okładka książki Sprawozdanie z wieca w Toruniu dla katolickiej ludności polskiej

Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej



XK 206

Sprawozdanie z wieca w Toruniu dla katolickiej ludności polskiej : w dniach od 27. do 29. września 1891 / z polecenia komitetu ułożył X. Dr. Antoni Wolszlegier z Zamartego (kapłan dyecezyi Chełmińskiej)


Antoni Wolszlegier, Sprawozdanie z Wieca w Toruniu dla katolickiej ludności polskiej w dniach od 27. do 29. września 1891, Toruń 1892.

Autorem książki jest ks. dr Antoni Wolszlegier (1853–1922). To polski duchowny katolicki, działacz narodowy na terenie Pomorza i Warmii, od 1893 r. poseł do Reichstagu. Był pierwszym w historii posłem reprezentującym Warmię w parlamencie w Berlinie. Mandat pełnił do 1898 r.[1]

Książka została wydana w Toruniu nakładem autora w komisie księgarni K. Zabłockiego. Wyszła spod pras zasłużonej drukarni Józefa Buszczyńskiego – pierwszej polskiej oficyny wydawniczej w Toruniu. Drukowano w niej od 1867 r. „Gazetę Toruńską”, polski dziennik. Choć założyciel drukarni Józef Buszczyński zmarł w 1887 r., jego syn Sylwester Buszczyński w 1892 r. wciąż jednak wydawał książki pod uznaną marką ojca „Druk J. Buszczyńskiego w Toruniu”, co jest spotykaną w branży praktyką.

Wiec w Toruniu został zwołany przez komitet wiecowy. Na jego czele stali m.in. Emil Czarliński (działacz narodowy i gospodarczy, powstaniec styczniowy, poseł do sejmu pruskiego i parlamentu niemieckiego), ks. proboszcz Stanisław Odrowski z Narwy, ks. dr Gustaw Pobłocki, Michał Sczaniecki (ziemianin, działacz narodowy, powstaniec styczniowy) i ks. dr. Antoni Wolszlegier. Komitet wydał odezwę, którą podpisało 240 obywateli świeckich i duchownych.

Wydarzenie trwało aż trzy dni. W jego trakcie przemawiali m.in. Ludwik Slaski (polski działacz społeczny, niepodległościowy, ziemianin, parlamentarzysta), ks. Florian Stablewski (arcybiskup gnieźnieński i poznański, prymas Polski), ks. Antoni Neubauer (kanonik w Chełmie, poseł na sejm pruski i do parlamentu niemieckiego), Zygmunt Dziembowski (adwokat, poseł do parlamentu niemieckiego, obrońca w czasie procesu dzieci z Wrześni), Kazimierz Chłapowski (ziemianin i działacz gospodarczy), ks. Piotr Wawrzyniak (polski duchowny rzymskokatolicki, wielkopolski działacz społeczny, oświatowy i gospodarczy, patron Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych).

Zgromadzenie to zebrało najważniejszych polskich działaczy narodowych z Wielkopolski i Pomorza. Książka będąca jego sprawozdaniem liczy 182 strony. Opisuje przygotowania do wiecu, zawiera szczegółową relację z jego przebiegu. W Sprawozdaniu z „Wieca w Toruniu” przytoczono w całości wiele przemówień wygłoszonych przez jego uczestników. Było to wielkie wydarzenie patriotyczne, które pokazało siłę oporu Polaków w okresie Kulturkampfu i germanizacji.



[1] J. Banach, Antoni Wolszlegier (1853–1922), w: Zasłużeni ludzie Pomorza Nadwiślańskiego z okresu zaboru Pruskiego, red. J. Borzyszkowski, Gdańsk 1979, s. 235–239.