poniedziałek, 14 października 2024

XK 269 - Führer durch die altehrwürdige Klosterkirche und das frühere Kloster in Oliva



strona tytułowa ksiązki Führer durch die altehrwürdige Klosterkirche und das frühere Kloster in Oliva



Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej




XK 269

Führer durch die altehrwürdige Klosterkirche und das frühere Kloster in Oliva : mit einer Geschichte und Beschreibung der Sehenswürdigkeiten derselben / von J. N. Pawlowski




Joseph Nikodemus Pawlowski, Führer durch die altehrwürdige Klosterkirche und das frühere Kloster in Oliva: mit einer Geschichte und Beschreibung der Sehenswürdigkeiten derselben (z niem. Przewodnik po czcigodnym kościele klasztornym i dawnym klasztorze w Oliwie: z historią i opisem zabytków), Gdańsk ca 1889.

Opactwo Cystersów w Oliwie jest to dawne zgromadzenie zakonne istniejące w latach 1178–1831. Pomysł sprowadzenia cystersów na Pomorze przypisuje się gdańskiemu księciu Sobiesławowi. W rzeczywistości jest to zasługa jego syna Sambor I. Pierwsza grupa przybyła z pomorskiego Kołbacza, który był filią duńskiego Esrum. Stąd domysły, że pierwsi mnisi byli w większości duńczykami. Przewodził nimi duńczyk Bernard Dithard. W 1188 r. nastąpiło podpisanie aktu fundacyjnego. Książę gdański podarował mnichom kilka wsi i przywileje umożliwiające czerpanie dochodów z rybołówstwa i z młynów na Potoku Oliwskim, który właśnie cystersi wybrali na swoją główną siedzibę.

Zabudowania sakralne były stopniowo rozwijane. Pierwszym z nich było romańskie oratorium, które dopiero w drugiej połowie XIII w. zostało zaadaptowane na prezbiterium. Dobudowano kaplicę, wybudowano transept i zasadniczy korpus kościoła oraz pierwsze zabudowania klasztorne. W 1300 r. powstał kościół parafialny św. Jakuba dla miejscowej ludności.

Zabudowania klasztorne były wielokrotnie niszczone przez pogańskich Prusów, Brandenburczyków, Krzyżaków, husytów, Szwedów i Rosjan. W czasie pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. zakon wszedł w skład królestwa Prus. Na skutek kasacji w 1831 r. zakon cystersów został zlikwidowany.

Joseph Nikodemus Pawlowski urodził się w Gdańsku w 1816 r., zmarł w Sopocie w 1902 r. Uczęszczał do seminarium nauczycielskiego w Jankowie Gdańskim. Od 1836 r. pracował jako nauczyciel w szkole w miejscowości Schöneck (w Niemczech), od 1839 r. w St. Albrecht w Gdańsku, gdzie od 1874 r. był dyrektorem. W 1887 r. przeszedł na emeryturę. Wniósł duży wkład w upowszechnianie historii lokalnej w szerokich kręgach. Najbardziej znane to Populäre Geschichte Danzig (1880; z niem. Historia popularna Gdańska), Populäre Geschichte und Beschreibung des Danziger Landkreises (1885; z niem. Historia popularna i opis powiatu gdańskiego). Inne prace dotyczą historii Klasztoru Oliwskiego, Sopotu, Kościoła Św. Mikołaja, i św. Wojciecha[1].


 



[1] Schwarz, Pawlowski Joseph Nikodemus [hasło], w: Altpreussische Biographie, Bd 2, Lieferung 3, Königsberg 1944, s. 493.