środa, 16 października 2024

XK 272 - Krótkie żywoty kilku świątobliwych i zasłużonych kapłanów dyecezyi chełmińskiej

 



strona tytułowa książki  Krótkie żywoty kilku świątobliwych i zasłużonych kapłanów dyecezyi chełmińskiej



Link do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej





XK 272

Krótkie żywoty kilku świątobliwych i zasłużonych kapłanów dyecezyi chełmińskiej : (Osmański, Pokojski, Kręcki, Dąbrowski, Knast, Keller) / zestawił i uzupełnił Ks. G. Pobłocki



Krótkie żywoty kilku świątobliwych i zasłużonych kapłanów dyecezyi chełmińskiej: (Osmański, Pokojski, Kręcki, Dąbrowski, Knast, Keller), zest. i uzup. G. Pobłocki, Pelplin 1911.

Na stronie tytułowej: „Dar autora 27/X. 1911 r.”. Książka zawiera biografie zasłużonych duchownych diecezji chełmińskiej. Sytuacja w Prusach Królewskich była trudna, autor w swojej książce przedstawia życiorysy osób intensywnie przeciwstawiających się germanizacji, prowadzących szeroką działalność oświatową, a także występujących w obronie ludności polskiej oraz promujących język polski. W publikacji wymienieni zostali:

Mateusz Osmański (1796–1857) – kanonik chełmiński, delegat, dziekan i proboszcz w Brodnicy.

Adam Pokojski (1793–1849) – pleban parafii kijewskiej, autor modlitewników, wydawca czasopisma religijnego „Katolik”.

Kazimierz Kręcicki (1817–1853) – proboszcz w Starogrodzie, założyciel czytelni, w której organizowano narodowe i polityczne kształcenie oraz odczyty w języku polskim.

Jan Dąbrowski (1701–1853) – członek Zgromadzenia Księży Misjonarzy, profesor seminariów duchownych w Poznaniu, Chełmnie i Pelplinie, pisarz ludowy, autor książeczki do nabożeństwa, tzw. Duninówki (od nazwiska arcybiskupa Dunina, na którego zlecenie powstała), sufragan biskupi w Poznaniu.

Antoni Knast (1814–1852) – Wielkopolanin, nauczyciel religii w gimnazjum chełmińskim, gdzie przywrócił nauczanie religii i nabożeństwa w języku polskim oraz lekcje języka polskiego w szkole, założyciel tygodnika „Szkółka Narodowa”, założyciel Towarzystwa Pomocy Naukowej, był rzecznikiem praw języka polskiego na konferencji w Pelplinie w 1849 r.

Szczepan Keller (1827–1872) – proboszcz w Ostródzie, Leśnie i Pogódkach, założyciel czytelni ludowej, redaktor „Pielgrzyma”, autor śpiewnika Zbiór pieśni nabożnych do użytku kościelnego i domowego (1871). Napisał m.in. utwór o charakterze moralizatorskim Jad człowieczy gorszy od jadu żmii, czyli Szkalowania, przeklęctwa i złorzeczenia co znaczą i co płacą (1867) oraz podręcznik do nabożeństwa Przewodnik w czci nieustannej Pana Jezusa w Przenajświętszy Sakrament Ołtarza.

Gustaw Pobłocki (1840–1915) studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie oraz w Münster. W 1870 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był wikarym w Tucholi, później w Chełmnie, gdzie został kapelanem sióstr szarytek. Był administratorem parafii w Koronowie, proboszczem w Działdowie, w Kokoszkowach, we Wtelnie, gdzie przyczynił się do wybudowania nowej wieży kościelnej. Brał czynny udział w życiu społeczno-narodowym, popierał polskich kandydatów w wyborach. Brał czynny udział w wiecach wyborczych, podczas których miał swoje odczyty. Pisywał do m.in. „Pielgrzyma”, „Gazety Grudziądzkiej”. Opracował Słownik kaszubski. Pisał artykuły dla Towarzystwa Naukowego w Toruniu, którego był członkiem. Opracował biogramy kapłanów Krótkie żywoty kilku świątobliwych kapłanów diecezji chełmińskiej (1911). Określono go jako „męża nauki i głębokiej wiedzy”. Zmarł we Wtelnie[1].

Książka została wydrukowana w bardzo zasłużonej dla sprawy polskiej księgarni nakładowej „Pielgrzyma”. Drukarnia i księgarnia została założona w Pelplinie 1 stycznia 1869 r. przez Stanisława Romana (1842–1913) pochodzącego z rodziny księgarzy z Trzemeszna. W drukarni zaczęło się ukazywać czasopismo „Pielgrzym. Pismo Religijne dla Ludu”. Pierwszym jego redaktorem był ksiądz Szczepan Keller (1827–1872) urodzony w Chmielnie pod kartuzami. Stanisław Roman po studiach uniwersyteckich we Wrocławiu wyuczył się drukarstwa w Berlinie. Oprócz czasopisma „Pielgrzym” wydawał również wiele książek, których autorami byli m.in. pomorscy księża i historycy Stanisław Kujot i Jakub Fankidejski. W skutek prześladowań ze strony władz pruskich Stanisław Roman w 1883 r. sprzedał drukarnię i przeniósł się do Kwidzyna. Kierowanie pelplińskim wydawnictwem przejął Edward Michałowski (1865–1905), księgarz, drukarz i nakładca pochodzący z Poznania. Później drukarnia została przekształcona w towarzystwo z ograniczoną poręką pod nazwą Drukarnia i Księgarnia Pielgrzyma[2].


 



[1] Pobłocki Gustaw (1840–1915) [hasło], w: H. Mross, Słownik biograficzny kapłanów diecezji chełmińskiej wyświęconych w latach 1821–1920, Pelplin 1995, s. 244–245.

[2] B. Woźniczka-Paruzel, Polski ruch wydawniczy w Prusach Zachodnich 1848–1914. Próba syntezy, Toruń 1993, s. 40–41; T. Cieślak, Z dziejów prasy polskiej na Pomorzu Gdańskim w okresie zaboru pruskiego, Gdańsk 1964, s. 87–94; A. Mańkowski, Drukarstwo i piśmiennictwo w Pelplinie, Pelplin 1929, s. 3–6.